Het is vrij druk op het moment omdat er steeds ‘projecten’ bijkomen. Buiten het runnen van de dagopvang, groenten kweken, de bouw begeleiden etc. hebben nog wat andere activiteiten plaatsgevonden.
Voetbalveld/speelveld
Zo vonden we het tijd om het veld voor de dagopvang op te knappen en hebben twee jongens uit de buurt geholpen om een grasveld aan te leggen. Vooraf hebben ze de grond gelijk gemaakt, alles omgespit en daarna gras gepoot. Een driedaagse klus maar het ziet er netjes uit.
Wat regelmatig voorkomt is dat mensen komen vragen om piecework. Ze hebben geld nodig maar zijn niet op zoek naar een vaste baan en willen graag wat bijverdienen. Zo ook deze jongens die geld nodig hadden om hun schoolgeld te betalen.
Met het doen van deze klus hebben ze zo het geld bij elkaar kunnen verdienen en zitten ze weer op school voor de volgende termijn.
Omdat het regenseizoen zo goed als voorbij is, hebben we een sprinkler installatie op het veld gezet om 2x per dag te kunnen wateren. Nu maar hopen dat het aanslaat en dat we binnenkort beschikken over een echt voetbal/speelveld!
Irrigatiesysteem, waterpomp
Het irrigatiesysteem, wat tot op heden is gebruikt voor de tuin, moet worden aangepast. Dit omdat het weer aan het veranderen is. De komende maanden zal er veel en vooral harde wind zijn vanuit het meer waardoor ontzettende hoge golven ontstaan. De waterpomp die we nu gebruiken, wordt iedere dag in het meer gezet en zo pompen we water. Maar door de hoge golven wordt de pomp zelf nat en zoals bekend: elektriciteit en water….dat gaat niet samen.
Het plan is nu om een pomphuisje te bouwen (is ondertussen al klaar), daar komt de waterpomp in te staan, een slang wordt in het meer gelegd en zo zal water gepompt gaan worden. Dit vergt weer enige creativiteit om alles opnieuw aan te sluiten maar het gaat de goede kant op en waarschijnlijk gaat het deze week werken.
Groentetuin
Zo is ook de groentetuin weer onder handen genomen. We hebben bedacht om de grond die geschikt is rondom ons huis (weinig rotsen en goede klei), zo optimaal mogelijk te gebruiken. Dat wil zeggen alleen om groenten te kweken.
Op dit moment hebben we twee verschillende tuinen die nu in gebruik zijn voor tomaten, aubergines etc. Nu is de derde erbij gekomen zodat we kunnen rouleren. Het is nu de tijd om zoveel mogelijk te laten groeien omdat de komende maanden de temperatuur naar beneden zal gaan waardoor het groeien van gewassen iets gemakkelijker zal zijn dan de afgelopen maanden. Even is gedacht om nog een tuin elders te zoeken, maar de conclusie is dat elke dag ‘in de groenten’ gewerkt moet worden én toezicht is erg belangrijk zodat andere mensen niet ’stiekum’ van onze groenten meesmullen.
Ook hiervoor hebben we twee jongens uit het dorp betrokken om ons te helpen als piecework waardoor ook zij geholpen zijn met wat extra’s.
Een aantal van de fruitbomen die vorig jaar geplant zijn, doen het zo ontzettend goed dat we al een aantal weken papaya’s eten en zeer binnenkort ook bananen! Smullen voor de kinderen… en voor ons.
De eerste grote oogst: Pinda’s
Deze week is ook de eerste oogst begonnen. Met alle werknemers (12) zijn we het veld in geweest en hebben we alle pinda’s geoogst. Ook weer een groot karwei, plantje voor plantje met de hand eruit trekken, hopen maken, op de auto laden en naar huis brengen. Zo’n 8 ritten met ‘een volle bak’ en nu moeten alle pinda’s drogen in de zon. Zoals het eruit ziet is dit in ieder geval een goede oogst en kunnen we voorlopig vooruit.
Vrijwilligershuisje
Vrijwilligershuisje 2 is zo goed als klaar. Het dak ligt erop en de vloer is gestort. Ook is de veranda netjes afgewerkt en wat nu rest is het schilderwerk, tegelen van de badkamer, bedden, stoelen en tafels maken. Dus nog volop werk maar het wordt prachtig!
De bouw van de vrijwilligershuisjes is naar ons idee een goede investering gezien het aantal aanvragen die binnenkomen om vrijwilligerswerk te komen doen. Waarschijnlijk zullen dit jaar de eerste mensen komen helpen op het project!
De aankomende weken wordt gewerkt aan de bouw van de opslag voor maïs en rijst.
Groet Floor en Jan



